niedziela, 6 lutego 2011

Komu powierzyć budowę naszego domu

Autorem artykułu jest Jarosław Gasiński



W poprzednim artykule mówiłem jak wybrać działkę pod inwestycję, teraz postaram się naprowadzić na optymalny wybór wykonawcy naszego wymarzonego projektu.
Każdy z nas chciałby aby to co sobie zamarzyliśmy, wyśnilliśmy, czasem nawet pokonali nie jedną przeszkodę aby do tego dojść stało się rzeczywistością.

Do tego trzeba jeszcze więcej naszego wysiłku  i cierpliwości. Wybór wykonawcy nie powinien być pochopny, nagły, nieprzemyślany i spontaniczny. To chyba najważniejszy etap naszej budowy. To w naszych rękach tkwi cała odpowiedzialność za ostateczną postać naszego wymarzonego domu.

Na początek trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czy dom będziemy budować sami czy powierzymy to komuś innemu. A że niewiele jest śmiałków którzy podejmują się takiego wyzwania (np. ja 90% budowy wykonałem sam i służę informacją), zawęźmy nasze rozważania do poszukiwania "ekipy budowlanej". Tu nasuwa się następne pytanie: czy poszczególne etapy naszej budowy będzie wykonywać inna ekipa czy całość jedna. Ma to znaczenie o tyle ważne, że niektórzy "fachowcy" wiedząc, że nie będą wykonywać prac dalszych nie dbają o jakość wykonanej własnej pracy. I tu jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie proponuję zwiększyć czujność i kontrole nad tymi pracami. Jeśli nie mamy fachowej wiedzy, powierzmy to zadanie kierownikowi budowy, którego niby jest to obowiązek, aby wszystkie prace były wykonywane zgodnie z projektem i zgodnie ze wszystkimi normami. Nie bójmy się pytać naszych budowniczych dlaczego tak robią a nie inaczej. A już na pewno wtedy, gdy coś zaczynają zmieniać. Nie mają prawa bez uzgodnienia z właścicielem obiektu i kierownikiem budowy ingerować w projekt. To on jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo wykonanego obiektu i on podejmuje ostateczną decyzję. To nie powinno mieć miejsca gdy dokładnie przed rozpoczęciem prac zostanie sprawdzony projekt pod względem wymiarowym i "fachowym". Dlatego proponuję wybrać wariant drugi czyli ekipa na całą budowę. Jeśli robi się coś przy fundamentach to myśli się już o tych co robią dach. I taka zasada panuje w grupie, która buduje od podstaw po wykończenie. Może znajdziecie tańszych wykonawców poszczególnych etapów budowy, ale te koszty nie obejmują poprawek, uzupełnień czy ponownego przyjazdu aby coś dokończyć. A to może pokrzyżować nasze całe plany. Zamawiamy fachowca np. na marzec do położenia elektryki ale ekipa wcześniejsza jeszcze nie skończyła swoich zadań. Czas się przedłuża nasz elektryk musiał pójść  już na inną budowę a my zostajemy z niczym. Następne ekipy nie wejdą na czas ponieważ nie mają położonych kabli i opóźnienie zaczyna się przekształcać w lawinę, która może doprowadzić do znacznego przedłużenia czasu naszej budowy lub podwyższenia kosztów ze względu na "złapanie" kogoś mniej fachowego w ostatniej chwili, co może odbić się jakości wykonanych prac. Biorąc jedna ekipę na całą budowę pozbywamy się tego problemu.

Aby wybrać takich fachowców trzeba trochę poświęcić czasu. Nic na siłę. Odwiedźmy domy, które oni budowali. Porozmawiajmy z właścicielami, czy nie mają jakichś uwag co do wykonania projektu, czy nie żałują, itp. Ważne jest poznanie jakiego sprzętu będą używać. Czy się pomieści na naszej działce. Im nowocześniejszy tym taniej. Mniej ludzi go obsługuje. A może dysponuję własnym materiałem lub tanim dostępem do niego. Oszczędziło by to nam dużo czasu na szukanie, załatwianie, dowożenie itp. Zminimalizowalibyśmy jedynie nasze zajęcie do wyboru kolory. Po kilku, kilkunastu wizytach porównajmy za i przeciw. Czy mimo złych zdań chcemy zatrudnić tego wykonawcę i czy negatywne spostrzeżenia da się wyeliminować np. już nie pracuje tam osoba, która coś wykonała niefachowo. Warto także porozmawiać z naszym przyszłym "budowniczym" nad projektem. Poznać jego zdanie. Czy nasz plan ma jakieś wady, jeśli tak jakie rozwiązania by przyjął. Czy nam się podobają?

Mam nadzieję, że moje spostrzeżenia pomogą państwu w wyborze odpowiednich ludzi do prac przy waszym wymarzonym projekcie i życzę samych trafnych decyzji.

---

Jarek - student budownictwa

www.budownictwoekologiczne.blogspot.com/


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak tanio wybudować dom

Autorem artykułu jest Grajek Grajek



Wiele osób uważa, że budowa domu musi równać się z ogromnymi kosztami. Jednak jak się okazuje, wystarczy trochę pomyśleć, a koszty te będzie można naprawdę mocno zniwelować. Oczywiście nadal będzie to bardzo poważna inwestycja, ale o wiele tańsza niż zakładaliśmy na początku.

Budowę domu zaczyna się oczywiście od zakupu działki. Działki blisko wielkich miast są zawsze droższe od tych, które umiejscowione są z dala od metropolii. Warto zastanowić się nad tym, czy potrzebujemy działki, która znajdować się będzie blisko miasta, a będzie dużo droższa, czy raczej kupimy działkę na wsi, lub w niewielkim miasteczku, dzięki czemu zaoszczędzimy naprawdę potężne pieniądze, które będzie można wydać np. na umeblowanie domu.

Gdy już mamy wymarzoną działkę, warto rozejrzeć się za wymarzonym projektem domu. Tutaj może pomóc nam wiele pism, w których przedstawione są na prawdę ogromne ilości różnorakich projektów. Musisz pomyśleć, czy chcesz dom z 2-3 czy 4 pokojami, weź pod uwagę, jaka przestrzeń jest Ci potrzebna, ile chcesz łazienek, jak duży musi być salon... Jak widzisz już sam projekt może sprawić spore problemy, jednak warto myśleć podczas jego wybierania, bo potem okaże się, że nasz dom będzie o wiele za duży, a koszty jego eksploatacji także nie będą małe.

Kolejnym krokiem jest zamówienie materiału. Tutaj warto rozejrzeć się po niewielkich składach materiału, ponieważ często mają one niższe ceny, od wielkich składowisk. Warto porozmawiać z kimś kompetentnym, żeby niepotrzebnie nie przepłacać. Dobrze jest także skonsultować się ze znajomymi, którzy już postawili swój wymarzony dom. Sam korzystałem z takich podpowiedzi i naprawdę polecam Ci ten sposób. Nie należy ufać w 100% temu, co mówią fachowcy. Czasami zwykli ludzie mają więcej doświadczenia w tych sprawach, niż inżynierowie uczący się na uczelniach.

Ostatnim krokiem w budowie domu jest zamówienie i opłacenie ekipy, która wystawi nasz wymarzony dom. Dobrze byłoby, gdybyś znał się co nieco na murarce. Dzięki temu będziesz mógł zrobić wiele sam, dzięki czemu zaoszczędzisz spore pieniądze. Wiem, że nie każdy umie murować czy zbroić, jednak każdy może nauczyć się wbić przysłowiowy gwóźdź w ścianę. Jeśli masz odrobinę dobrej woli, to wiele rzeczy będziesz mógł zrobić sam, a nie zamawiał do tego profesjonalnej ekipy.

Jeśli uważnie czytałeś ten artykuł, prawdopodobnie już wiesz, jak wybudować tani, solidny dom. Jednak jeśli chcesz zaoszczędzić więcej pieniędzy, powinieneś czytać też inne artykuły, w których dowiesz się jak solidnie i szybko nauczyć się ciesielki. Pamiętaj, że grunt to umiejętności!

---

Autorem tekstu jest Grajek.

Zapraszam na mój blog: jak zbudować tani dom.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

środa, 2 lutego 2011

Materiały budowlane - z czego wybudować dom?

Autorem artykułu jest Pawu



Na rynku budowlanym można spotkać wiele materiałów budowlanych różniących się pomiędzy sobą wieloma parametrami. Na jakie produkty się zdecydować chcąc wybudować dom? Wybór jest trudny, jednak jest kilka specyficznych właściwości, na które należy zwrócić szczególną uwagę.

Od czego uzależnić wybór materiałów budowlanych?

Wybór materiałów budowlanych, z których będzie wybudowany dom dobrze jest uzależnić od ich właściwości. Na co jednak należy zwrócić szczególną uwagę? Poniżej kilka przykładów:

- przewodność cieplna – właściwości izolacyjne, od których uzależniona jest potrzeba dogrzewania dodatkowymi materiałami izolacyjnymi; prawda jest taka, że w dzisiejszych czasach standardowo stosuje się dodatkowe materiały izolacyjne takie jak na przykład styropian ponieważ nie kosztują dużo, a znacznie poprawiają warunki cieplne budynku,

- nośność – czyli ujmując ogólnie wytrzymałość na ciężar na jaki jest narażony materiał, np. przez niewielką nośność drewna nie powinno się kłaść dachówki na domach o konstrukcji drewnianej,

- wytrzymałość – dotyczy to zarówno odporności na czas (starzenie się materiału), bardzo niskie lub bardzo wysokie temperatury (np. pożar), uderzenia czy silny wiatr

- łatwość budowy – ma znaczenie przede wszystkim dla osób nie będących specjalistami, które zdecydowały się samemu wybudować dom.

Są to najbardziej istotne cechy materiałów, do których można jeszcze dodać izolację akustyczną, ale tylko podczas decyzji czy budować dom z kostki styropianowej czy też nie (posiada ona wiele dobrych cech jednak kiepską izolację akustyczną co może zniechęcić wielu ludzi).

Każdy materiał budowlany posiada wiele cech zarówno fizycznych, fizykochemicznych, chemicznych jak i mechanicznych, które mają duże znacznie. Jednak wszystkie dostępne na rynku materiały budowlane są już wybranymi, które posiadają odpowiednie parametry, a właściwości izolacji cieplnej są regulowane grubością wykorzystanego do ocieplenia budynku materiału izolacyjnego.

Najczęściej stosowane materiały budowlane to:

- ceramika - zarówno cegła pełna jak i klinkierowa, pustaki (np. typu MAX) oraz wiele innych,

- drewno – przeważnie wykorzystywane są deski, choć coraz bardziej popularne są domy z bali,

- beton – wykorzystywany przeważnie do budowy elementów nośnych oraz narażonych na największe ciężary (fundamenty, schody czy stropy),

- gips – zarówno w formie pustaków jak i element wyrównujący powierzchnie.

Są to najczęściej stosowane materiały budowlane, z których każdy posiada swoje określone właściwości. Dobrze jest je poznać przed podjęciem decyzji o tym, które będą wykorzystane podczas budowy domu.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zacznijmy od tego ...

Czy jest dla was problemem kliknięcie w kilka reklam obok artykółów??
Jeżeli nie to proszę wszystkich odwiedzających mojego bloga o tę małą przysługę, a ja zapewnię wam dużo ciekawych artykółów do czytania.